CCC-Pond, Venues (Northumberland Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25Jan 26
Minor Bantam AA
8:30 AM-10:00 AM
Practice
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
IP HL
IP Team 4 - Van Allen
11:00 AM
vs. IP HL - IP Team 6 - Simpson
Select
Development 7 (Tyke)
12:00 PM
vs. Peterborough Petes
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White)
1:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
Tyke HL
Tyke Team 2 - McElroy (Black)
1:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
Select
Novice
5:00 PM
vs. Peterborough R/S
Select
Atom
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Select
Bantam
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AA
L (2-5)
8:00 PM
vs. Clarington Toros
[OP-AA-A2]
Minor Midget AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Skills
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
6:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
[NCOE037]
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom HL
Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
[Reg-37]
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
8:00 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 3 - Bevan (Blue)
[Reg-18]
Bantam HL
Bantam Team 1 - Beauchamp (Green)
9:00 PM
vs. Bantam HL - Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
[PLOF-1]
Midget AA
4:00 PM-5:30 PM
Practice
Minor Bantam AA
8:00 PM-9:30 PM
Practice-Cancelled by Team
Minor Bantam A
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 1 - Littlechild & IP Team 2 - Van Dorp
12:00 PM-1:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 3 - Seggie & IP Team 4 - Van Allen
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 5 - Clark & IP Team 6 - Simpson
2:00 PM-3:00 PM
Shared Practice
Select
Development 7 (Tyke)
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Novice AA
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 310102
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Tyke HL
Tyke Team 2 - McElroy (Black) & Tyke Team 1 - Riccio (White)
10:00 AM-11:00 AM
Shared practice
IP HL
IP Team 5 - Clark
11:00 AM
vs. IP HL - IP Team 6 - Simpson
Peewee AA
12:00 PM-1:30 PM
Practice
Select
Novice
5:00 PM-6:00 PM
Development-Skate
Select
Atom
6:00 PM-7:00 PM
Development-Skate
Select
Peewee
7:00 PM-8:00 PM
Development-Skate
Select
Bantam
8:00 PM-9:00 PM
Development-Skate
Minor Midget AA
3:30 PM-5:00 PM
Practice
Midget A
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 1 - Walters
6:00 PM
vs. Colborne Firehawks
[NCOE041]
Atom HL
Atom Team 5 - Filman (Blue)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
[PLOF-2]
Peewee HL
Peewee Team 2 - Thompson (White)
W (6-2)
8:00 PM
vs. Colborne Firehawks
[PCOE39]
Bantam HL
Bantam Team 2 - Lewis (Red)
9:00 PM
vs. Bantam HL - Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
[PLOF-2]
Midget AA
4:00 PM-5:30 PM
Practice
Atom A/E
4:00 PM-5:30 PM
Practice
Minor Peewee A/E
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
Novice AA
12:00 PM-1:00 PM
Practice
03040506070809
IP HL
IP Team 5 - Clark
8:00 AM
vs. IP HL - IP Team 2 - Van Dorp
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Ice
Atom A
W (6-3)
11:15 AM
vs. Peterborough Petes
[LA-A-J1]
Bantam AA
L (2-4)
2:00 PM
vs. Kingston Canadians
[LB-AA-I2]
Select
Novice
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Select
Atom
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Peewee AE
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Select
Bantam
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Minor Midget AA
3:30 PM-5:00 PM
Practice
Atom A
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
L (0-6)
6:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
[NCOE045]
Atom HL
Atom Team 6 - Fudge (Red)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
[PLOF-4]
Peewee HL
Peewee Team 3 - Bevan (Blue)
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
W (4-2)
9:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs 1
[BCOE64]
Minor Midget AA
4:00 PM-5:30 PM
Practice
Minor Peewee AA
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Minor Peewee AA
L (3-5)
6:30 PM
vs. Belleville Bulls
[LMP-AA-I6]
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 1 - Littlechild & IP Team 2 - Van Dorp
12:00 PM-1:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 3 - Seggie & IP Team 4 - Van Allen
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 5 - Clark & IP Team 6 - Simpson
2:00 PM-3:00 PM
Shared Practice
Atom A/E
T (1-1)
3:00 PM
vs. Whitchurch-Stouffville Clippers
[OAE1-B04]
Minor Atom AA
4:15 PM-5:30 PM
Practice
Novice AA
5:30 PM-7:00 PM
Practice
10111213141516
Minor Peewee A/E
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
IP HL
IP Team 5 - Clark
11:00 AM
vs. IP HL - IP Team 4 - Van Allen
Select
Novice
5:00 PM
vs. Oshawa R/S
Select
Atom
6:00 PM
vs. Whitby R/S
Select
Peewee
7:00 PM
vs. Oshawa Hawks R/S
Select
Bantam
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget A
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
6:00 PM
vs. Colborne Firehawks
[NCOE048]
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
6:00 PM-7:00 PM
Linked Game Cancelled
Peewee HL
Peewee Team 1 - Denby (Orange)
8:00 PM-9:00 PM
Linked Game Deleted
Bantam HL
Bantam Team 2 - Lewis (Red)
9:00 PM
vs. Grafton Gryphons 2
[BCOE71]
Minor Bantam AA
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
7:30 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 2 - Thompson (White)
[PLOF-5]
Minor Bantam AA
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Atom A/E
7:15 PM-8:30 PM
Practice
17181920212223
Minor Bantam AA
8:30 PM
vs. Kingston Canadians
[LMB-AA-J2]
Minor Atom AA
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Atom A/E
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Novice AA
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 1 - Walters
6:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
[NCOE050]
Atom HL
Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 6 - Fudge (Red)
[PLOF-12]
Peewee HL
Peewee Team 4 - Myers (Green)
8:00 PM-9:00 PM
Linked Game Deleted
Bantam HL
Bantam Team 1 - Beauchamp (Green)
9:00 PM
vs. Grafton Gryphons 2
[BCOE74]
Minor Bantam AA
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Atom A/E
6:30 PM
vs. Oshawa Generals
[O-AAE1-Q3-4]
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 1 - Littlechild & IP Team 2 - Van Dorp
12:00 PM-1:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 3 - Seggie & IP Team 4 - Van Allen
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
IP HL
IP Team 5 - Clark & IP Team 6 - Simpson
2:00 PM-3:00 PM
Shared Practice
Select
Development 7 (Tyke)
3:00 PM
vs. Peterborough Petes
Atom A/E
4:00 PM-5:30 PM
Practice
2425262728Mar 01Mar 02
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Tyke HL
Tyke Team 2 - McElroy (Black)
10:00 AM
vs. Baltimore Ice Dogs
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White)
10:00 AM
vs. Baltimore Ice Dogs
[Thrills-Drills-Skill]
IP HL
IP Team 3 - Seggie
11:00 AM
vs. IP HL - IP Team 4 - Van Allen
Select
Novice
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Select
Atom
6:00 PM
vs. North Durham Warriors
Select
Bantam
7:00 PM
vs. Kingston CAL R/S
Minor Midget AA
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
6:00 PM
vs. Colborne Firehawks
[NCOE054]
Atom HL
Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 5 - Filman (Blue)
[PLOF-14]
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
8:00 PM-9:00 PM
Linked Game Deleted
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
9:00 PM
vs. Grafton Gryphons 2
[BCOE77]
Minor Atom AA
4:00 PM
vs. Ajax Knights
[LMA-AA-K6]
Minor Bantam AA
8:00 PM
vs. Kingston Canadians
[LMB-AA-J6]
Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07Mar 08Mar 09
Select
Novice
5:00 PM
vs. Quinte West Hawks
Select
Development 7 (Tyke)
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
CCC-Pond
750 D'arcy Street , Cobourg, ON  
  • Current Season

    20 - 28 - 5
  • All-Time

    125 - 128 - 30
Other Home Venues
Printed from northumberlandminorhockey.com on Sunday, February 17, 2019 at 12:22 AM