Organization Calendar (Northumberland Minor Hockey)

PrintOrganization Calendar
<< PrevFeb 17, 2019-Mar 02, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Feb 17Feb 18Feb 19Feb 20Feb 21Feb 22Feb 23
Shane O'Brien House League Tournament
Select - Midget - Stoney Creek Tournament
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
11:00 AM
vs. Novice HL - Novice Team 1 - Walters
Novice AA
3:15 PM
@ Peterborough Petes
Evinrude (IGA) [O-NEAA-Q3-3]
Atom A/E
4:00 PM
vs. Oshawa Generals
Jack Burger [O-AAE1-Q3-2]
Minor Bantam A
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Minor Peewee A/E
4:45 PM
@ Quinte West Hawks
Bantam AA
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom A
5:15 PM
vs. Whitby Wildcats White
Jack Burger [LA-A-K2]
Peewee AE
6:30 PM
vs. Whitby Wildcats
Jack Burger [O-PAE1-Q4-3]
Midget HL
Midget Team 1- Yorki (White)
7:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 3 - Richardson (Blue)
Baltimore Arena [PLYOF-20]
Midget HL
Midget Team 5 - Enns (Yellow)
8:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 6- Benne (Green)
Baltimore Arena [PLYOF-21]
Minor Bantam AA
8:30 PM
vs. Kingston Canadians
CCC-Pond [LMB-AA-J2]
Midget HL
Midget Team 2- Jacob (Grey)
9:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 4 - Metcalfe (Red)
Baltimore Arena [PLYOF-19]
Minor Midget AA
9:00 PM-11:00 PM
Practice
Atom A
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Minor Atom AA
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Atom A/E
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Minor Peewee A/E
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Minor Bantam A
7:45 PM
@ Clarington Toros
Rickard (A) [LMB-A-L1]
Bantam A/E
7:45 PM
vs. Ajax Knights
Jack Burger [LB-AE-G3]
Minor Midget AA
8:45 PM
@ Whitby Wildcats
IPSC (2) [O-MMAA-Q4-2]
Bantam AA
9:00 PM
@ Oshawa Generals
Novice AA
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Peewee AE
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Atom A
6:00 PM
@ Whitby Wildcats White
IPSC (1) [LA-A-K3]
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
6:00 PM
vs. Novice HL - Novice Team 2 - Cleary
CCC-Bowl [PO-5]
Novice HL
Novice Team 1 - Walters
6:00 PM
vs. Baltimore Ice Dogs
CCC-Pond [NCOE050]
Minor Peewee A/E
6:30 PM
vs. Quinte West Hawks
Baltimore Arena [LMP-AE-N2]
Atom HL
Atom Team 5 - Filman (Blue)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 1 - White (White)
Jack Burger [PLOF-10]
Atom HL
Atom Team 3 - Appleman (Green)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
CCC-Bowl [PLOF-11]
Atom HL
Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 6 - Fudge (Red)
CCC-Pond [PLOF-12]
Peewee HL
Peewee Team 2 - Thompson (White)
8:00 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 3 - Bevan (Blue)
CCC-Bowl [PLOF-8]
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
8:00 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 1 - Denby (Orange)
Jack Burger [PLOF-7]
Peewee HL
Peewee Team 4 - Myers (Green)
8:00 PM-9:00 PM
Linked Game Deleted
Minor Bantam A
8:00 PM
vs. Clarington Toros
Baltimore Arena [LMB-A-L2]
Minor Midget AA
9:00 PM
@ Whitby Wildcats
IPSC (1) [O-MMAA-Q4-4]
Bantam HL
Bantam Team 1 - Beauchamp (Green)
9:00 PM
vs. Grafton Gryphons 2
CCC-Pond [BCOE74]
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
9:00 PM
vs. Bantam HL - Bantam Team 2 - Lewis (Red)
CCC-Bowl [PLOF-5]
Midget HL
Midget Team 6- Benne (Green)
9:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 3 - Richardson (Blue)
Jack Burger [PLYOF-22]
Midget HL
Midget Team 5 - Enns (Yellow)
10:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 2- Jacob (Grey)
CCC-Bowl [PLYOF-23]
Midget HL
Midget Team 4 - Metcalfe (Red)
10:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 1- Yorki (White)
Jack Burger [PLYOF-24]
Minor Peewee A/E
6:00 PM
@ Quinte West Hawks
Minor Atom AA
6:30 PM
vs. Ajax Knights
Jack Burger [LMA-AA-K2]
Atom A/E
7:00 PM
@ Oshawa Generals
Legends (1) [O-AAE1-Q3-3]
Bantam A/E
7:45 PM
vs. Peterborough Petes
Jack Burger [LB-AE-G4]
Minor Bantam AA
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Minor Atom AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Novice AA
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom A
6:30 PM
vs. Whitby Wildcats White
CCC-Bowl [LA-A-K4]
Bantam A/E
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AE
7:15 PM
@ Whitby Wildcats
McKinney (1) [O-PAE1-Q4-4]
Select
Novice
7:15 PM
@ Oshawa Generals
Minor Bantam A
7:45 PM-9:15 PM
Practice
Midget AA
8:30 PM
@ Oshawa Generals
Legends (1) [LM-AA-K6]
Minor Midget AA
9:15 PM-11:00 PM
Practice
Novice AA
6:30 PM
vs. Clarington Toros
CCC-Bowl [O-NEAA-Q3-4]
Atom A/E
6:30 PM
vs. Oshawa Generals
CCC-Pond [O-AAE1-Q3-4]
Select
Bantam
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Select
Peewee
7:15 PM
@ Oshawa Hawks R/S
Minor Peewee A/E
7:45 PM-9:15 PM
Practice
Minor Bantam A
8:00 PM
@ Clarington Toros
Rickard (A) [LMB-A-L3]
Minor Bantam AA
8:30 PM
@ Kingston Canadians
INVISTA (Selkirk) [LMB-AA-J3]
Minor Midget AA
9:15 PM
vs. Whitby Wildcats
CCC-Bowl [O-MMAA-Q4-5]
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Atom HL
Atom Team 5 - Filman (Blue) & Atom Team 6 - Fudge (Red)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Peewee HL
Peewee Team 1 - Denby (Orange) & Peewee Team 2 - Thompson (White)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Peewee HL
Peewee Team 3 - Bevan (Blue) & Peewee Team 4 - Myers (Green)
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Novice HL
Novice Team 1 - Walters & Novice Team 3 - McCarthy
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Atom HL
Atom Team 3 - Appleman (Green) & Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Atom HL
Atom Team 1 - White (White) & Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White) & Tyke Team 2 - McElroy (Black)
11:00 AM-12:00 PM
Shared Practice
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
11:00 AM-12:00 PM
Practice
IP HL
IP Team 1 - Littlechild & IP Team 2 - Van Dorp
12:00 PM-1:00 PM
Shared Practice
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
12:00 PM
vs. Bantam HL - Bantam Team 1 - Beauchamp (Green)
Cob Memorial [PLOF-4]
Atom A
12:00 PM-1:30 PM
Practice
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange) & Bantam Team 2 - Lewis (Red)
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
Minor Atom AA
1:00 PM
@ Ajax Knights
Ajax CC (4) [LMA-AA-K3]
IP HL
IP Team 3 - Seggie & IP Team 4 - Van Allen
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
Minor Peewee A/E
1:30 PM
vs. Quinte West Hawks
Jack Burger [LMP-AE-N4]
IP HL
IP Team 5 - Clark & IP Team 6 - Simpson
2:00 PM-3:00 PM
Shared Practice
Select
Atom
2:00 PM
@ Oshawa Hawks R/S
Peewee AE
2:00 PM-3:30 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
3:00 PM
vs. Peterborough Petes
Minor Bantam AA
3:00 PM
vs. Kingston Canadians
Jack Burger [LMB-AA-J4]
Atom A/E
4:00 PM-5:30 PM
Practice
Minor Bantam A
4:30 PM
vs. Clarington Toros
Jack Burger [LMB-A-L4]
Select
Peewee
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Midget AA
7:00 PM
vs. North Durham Warriors
CCC-Bowl [LM-AA-K3]
Select
Midget
8:00 PM
vs. Belleville R/S
Feb 24Feb 25Feb 26Feb 27Feb 28Mar 01Mar 02
House League Championship Day
IP HL
IP Team 1 - Littlechild
9:00 AM
vs. IP HL - IP Team 5 - Clark
Jr IP
JR IP Team 1 & JR IP Team 2
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White)
10:00 AM
vs. Baltimore Ice Dogs
CCC-Pond [Thrills-Drills-Skill]
Tyke HL
Tyke Team 2 - McElroy (Black)
10:00 AM
vs. Baltimore Ice Dogs
IP HL
IP Team 2 - Van Dorp
10:00 AM
vs. IP HL - IP Team 6 - Simpson
IP HL
IP Team 3 - Seggie
11:00 AM
vs. IP HL - IP Team 4 - Van Allen
Minor Atom AA
12:30 PM
vs. Ajax Knights
CCC-Bowl [LMA-AA-K4]
Atom A
1:30 PM
@ Whitby Wildcats White
IPSC (5) [LA-A-K5]
Midget AA
1:45 PM
vs. Oshawa Generals
CCC-Bowl [LM-AA-K4]
Minor Bantam AA
3:00 PM
@ Kingston Canadians
Centre 70 [LMB-AA-J5]
Select
Minor Atom
3:30 PM
vs. Oshawa Hawks R/S
Atom A/E
4:30 PM
@ Oshawa Generals
Campus (1) [O-AAE1-Q3-5]
Novice AA
5:00 PM
vs. Peterborough Petes
Jack Burger [O-NEAA-Q3-6]
Select
Novice
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Select
Atom
6:00 PM
vs. North Durham Warriors
Peewee AE
6:15 PM
vs. Whitby Wildcats
Jack Burger [O-PAE1-Q4-5]
Minor Peewee A/E
6:30 PM
@ Quinte West Hawks
McMullen-Frankford [LMP-AE-N5]
Select
Bantam
7:00 PM
vs. Kingston CAL R/S
Minor Bantam A
7:45 PM
@ Clarington Toros
Darlington [LMB-A-L5]
Midget HL
Midget Team 4 - Metcalfe (Red)
8:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 5 - Enns (Yellow)
Jack Burger [PLYOF-25]
Bantam A/E
8:15 PM
@ Peterborough Petes
Evinrude (Atom) [LB-AE-G6]
Minor Midget AA
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Midget HL
Midget Team 6- Benne (Green)
9:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 1- Yorki (White)
Jack Burger [PLYOF-26]
Midget HL
Midget Team 2- Jacob (Grey)
10:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 3 - Richardson (Blue)
Jack Burger [PLYOF-27]
Select
Minor Atom
5:00 PM
@ Ajax R/S
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
6:00 PM
@ Grafton Gryphons
Haldimand [NCOE053]
Atom A/E
6:30 PM
vs. Oshawa Generals
Jack Burger [O-AAE1-Q3-6]
Bantam A/E
7:00 PM
@ Ajax Knights
Ajax CC (3) [LB-AE-G1]
Peewee AE
7:15 PM
@ Whitby Wildcats
McKinney (1) [O-PAE1-Q4-6]
Minor Midget AA
8:45 PM
@ Whitby Wildcats
McKinney (1) [O-MMAA-Q4-6]
Minor Bantam AA
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Select
Development 7 (Tyke)
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom A
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Novice HL
Novice Team 3 - McCarthy
6:00 PM
vs. Colborne Firehawks
CCC-Pond [NCOE054]
Novice HL
Novice Team 2 - Cleary
6:00 PM
vs. Novice HL - Novice Team 1 - Walters
CCC-Bowl [PO-6]
Minor Atom AA
6:30 PM
@ Ajax Knights
Ajax CC (3) [LMA-AA-K5]
Minor Peewee A/E
6:30 PM
vs. Quinte West Hawks
Baltimore Arena [LMP-AE-N6]
Atom HL
Atom Team 2 - Hilliard (Orange)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 3 - Appleman (Green)
Jack Burger [PLOF-13]
Atom HL
Atom Team 6 - Fudge (Red)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 1 - White (White)
CCC-Bowl [PLOF-15]
Atom HL
Atom Team 4 - McDermott (Yellow)
7:00 PM
vs. Atom HL - Atom Team 5 - Filman (Blue)
CCC-Pond [PLOF-14]
Peewee HL
Peewee Team 3 - Bevan (Blue)
8:00 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 1 - Denby (Orange)
CCC-Bowl [PLOF-9]
Peewee HL
Peewee Team 4 - Myers (Green)
8:00 PM
vs. Peewee HL - Peewee Team 2 - Thompson (White)
Jack Burger [PLOF-10]
Peewee HL
Peewee Team 5 - Rowe (Yellow)
8:00 PM-9:00 PM
Linked Game Deleted
Minor Bantam A
8:00 PM
vs. Clarington Toros
Baltimore Arena [LMB-A-L6]
Bantam HL
Bantam Team 3 - Snoek (Orange)
9:00 PM
vs. Grafton Gryphons 2
CCC-Pond [BCOE77]
Midget HL
Midget Team 1- Yorki (White)
9:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 2- Jacob (Grey)
Jack Burger [PLYOF-28]
Bantam HL
Bantam Team 2 - Lewis (Red)
9:00 PM
vs. Bantam HL - Bantam Team 1 - Beauchamp (Green)
CCC-Bowl [PLOF-6]
Midget HL
Midget Team 3 - Richardson (Blue)
10:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 5 - Enns (Yellow)
CCC-Bowl [PLYOF-29]
Midget HL
Midget Team 6- Benne (Green)
10:00 PM
vs. Midget HL - Midget Team 4 - Metcalfe (Red)
Jack Burger [PLYOF-30]
Minor Atom AA
4:00 PM
vs. Ajax Knights
CCC-Pond [LMA-AA-K6]
Atom A
6:30 PM
vs. Whitby Wildcats White
Jack Burger [LA-A-K6]
Minor Bantam AA
8:00 PM
vs. Kingston Canadians
CCC-Pond [LMB-AA-J6]
Select
Bantam
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget AA
8:15 PM
@ North Durham Warriors
Scugog (2) [LM-AA-K1]
Tyke HL
Tyke Team 1 - Riccio (White)
6:00 PM
@ Baltimore Ice Dogs
Baltimore Arena [Thrills-Drills-Skill]
Select
Atom
6:30 PM-8:00 PM
Practice-Team Purchased
Select
Development 7 (Tyke)
2:10 PM
@ Ajax Knights
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Printed from northumberlandminorhockey.com on Sunday, February 17, 2019 at 12:58 AM